Archiwum z październik, 2018

SPOTKANIE Z PANIĄ LEŚNIK

5 października Niepubliczną Szkołę Podstawową w Jagodniku odwiedziła pani Natalia Batory
z Nadleśnictwa Kolbuszowa. Młodsi poznawali grzyby, starsi  z pomocą slajdowiska, roczny cykl pracy leśników w terenie zgodny z rytmem natury. Pani Natalia opowiedziała dzieciom o uprawie lasu, od momentu zbierania nasion do czasu ścięcia drzew, który zajmuje okres stu lat. Zbieramy więc owoce pracy naszych przodków i siejemy dla przyszłych pokoleń. Wiele uwagi poświecono również życiu dzikich zwierząt i właściwym ich dokarmianiu w okresie zimowym. Za cierpliwość, wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania i książeczki serdecznie dziękujemy – zerówka
i uczniowie klas 1- 3.

Wycieczka do piekarni.

19 padziernika 2018r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do piekarni w Cmolasie. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie się z etapami wypieku chleba, poznanie produktów do wyrobu pieczywa. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi oraz magazyn z workami mąki. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, waga ,krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł jednak na przedszkolakach ogromny piec. Przedszkolaki dowiedziały się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi ciasteczkami.
Przedszkolaki wróciły zadowolone, pełne wrażeń. Serdecznie dziękujemy właścicielowi piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

DSC_0599.jpg

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa  ustanowione w  1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W piątek 12 października  w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Jagodniku
z tej okazji  odbyła się  uroczysta akademia, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej  Pani dyrektor i Pani prezes złożyły serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Podziękowały za dotychczasowe zaangażowanie i trud włożony każdego dnia
w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. W części artystycznej  uczniowie z klasy 0-III uczęszczający na zajęcia  integracyjno-artystyczne piosenką
i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. W krótkiej inscenizacji pt. „Za trud, za uśmiech, za serce dziękujemy”  wiele ciepłych i miłych słów popłynęło
w kierunku nauczycieli.  Najmłodsi  docenili i podkreślili   wdzięczność za codzienną troskę.  Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Impreza zakończyła się  słodkim poczęstunkiem.

DSC_0562.JPG

PASOWANIE NA UCZNIA

W piątek, 12 października odbyła się bardzo ważna uroczystość dla całej braci uczniowskiej – Pasowanie na ucznia. Dzieci z klasy pierwszej przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swojej wychowawczyni. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyły podczas prób.

Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Pierwszaki ubrane w świąteczny strój galowy i birety, dekoracja– to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Starsi koledzy brawurowo poprowadzili tę uroczystość. Przywitali gorąco rodziców, krewnych, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą. Cała uroczystość oparła się o format programu talent show „Jak oni ślubują!”. Pierwszacy błysnęli talentem recytatorskim i wokalnym, znajomością dobrych manier, dobrym opanowaniem zasad ruchu drogowego i zdrowego odżywiania, wiedzą o Ojczyźnie. Jury oraz zebrana publiczność jednogłośnie „byli na tak” i zadecydowali o tym, że dzieci są gotowe do wstąpienia w poczet uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Jagodniku.

Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, uczniowie klasy 1 ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Dorota Terlaga dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. “Pasuję Cię na ucznia” – mówiła, dotykając wielkim czerwonym ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Był to niezwykły moment dla uczniów, ich rodziców i wszystkich zebranych. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i upominki. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Serdeczne podziękowania składamy dla Rodziców uczniów klasy 1, Rady Rodziców i SRWJ za wspaniałą organizację uroczystości i piękne upominki dla dzieci.

DSC_0547.jpg

 

 

 

 

Teatrzyk ,,Odważny pastuszek”

 

8 października odwiedził nas teatr Eden z przedstawieniem „Odważny pastuszek”.
Przedszkolaki z uwagą śledziły przygody biblijnego Króla Saula i pasterza Dawida, który dzięki swojej odwadze pomógł królowi zapanować nad jego złym humorem i potrafił rozśmieszyć pochmurnego i zawsze niezadowolonego Saula. Ze spektaklu wypłynął cenny morał mówiący o tym, iż nie warto się gniewać, a bycie miłym i dobrym dla wszystkich potrafi czynić cuda. Podczas spektaklu przedszkolaki brały aktywny udział w śpiewie, tańcach, a także pomagały budować zagrodę dla owieczek i rozmawiały z aktorami, co wpłynęło na ogromne zainteresowanie  aktywności dzieci.

 

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

Niepubliczna Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Przedszkole „Jagódka” w Jagodniku z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Realizacja projektu w naszych placówkach została objęta honorowym patronatem pana Zbigniewa Chmielowca posła na Sejm RP.

W dniu 27 września w ramach realizacji zadań projektu dzieci z NSP w Jagodniku oraz NP „Jagódka” odbyły wycieczkę „Szlakiem historii” do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (zadanie nr 18). Wyjazd do skansenu miał na celu poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, architektury i tradycji. Uczniowie klasy „0” dodatkowo uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Malowany konik” poznając dawne zabawy i zabawki ludowe (zadanie nr 9). Klasy 1-3 miały okazję zobaczyć proces wytwarzania płótna, a także poznać „Kiecki z malowanej skrzyni” – dawne stroje regionalne.  Uczniowie mogli przebrać się za dawnego gospodarza lub gospodynię, co było największą atrakcją lekcji muzealnej.

Spotkanie z Panią leśnik

Spotkanie z Panią leśnik

05.10.2018r. nasze przedszkole odwiedziła Pani Natalia Batory leśnik z Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Pani opowiedziała wszystkim dzieciom o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierzęta, które w nim mieszkają. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy, którymi są sarny, dziki, lisy, wiewiórki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, które ptaki odlatują do ciepłych krajów na zimę, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy oraz jak należy zbierać grzyby w lesie. Na koniec spotkania dzieci kolorowały grzybki, które później zostały umieszczone na sznureczku. Za aktywność podczas zajęć przedszkolaki otrzymały książeczki wydane przez nadleśnictwo. Wszystkie dzieci gorąco podziękowały naszemu gościowi drobnym słodkim upominkiem za tak ciekawe i pouczające spotkanie.

małgorzata 123.jpg