Archiwum z marzec, 2023

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Uczniowie naszej szkoły w piątek 31.03.2023r. obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na samym początku dowiedzieli się czym jest autyzm, jak się objawia oraz jak nawiązywać relację z osobą ze spektrum autyzmu.  Drugim celem tego dnia było budowanie wrażliwości społecznej dla osób dotkniętych tym zaburzeniem. Nasi uczniowie solidarnie byli ubrani w odcienie koloru niebieskiego oraz wykonali  kreatywne prace plastyczne z wykorzystaniem symbolu tego dnia, czyli niebieskiego motyla  💙💙💙

Zajęcia sensoryczne

W czwartek 30.03.2023r.  dzieci z ‘zerówki” uczestniczyły w zajęciach sensorycznych, angażując wszystkie swoje zmysły: dotyk, węch, smak, słuch oraz wzrok. Poprzez doskonałą zabawą intensywnie stymulowały swój rozwój oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat właściwości mąki ziemniaczanej. Nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty! 🙂

Anna Blat

Wycieczka do Kina i Parku Trampolin „Jump Planet” w Mielcu

Dnia 29 marca uczniowie klasy „0” oraz I-III wybrały się na wycieczkę do kina oraz do parku trampolin „Jump Planet w Mielcu. Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę pt. „Wróżka Zębuszka”, która wszystkim przypadła do gustu. Kolejnym punktem wycieczki był park trampolin, gdzie po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktorów czekało na uczniów wiele atrakcji.
Zabawa była wspaniała, a podskokom, piruetom i przeróżnym akrobacjom nie było końca!

Pierwszy Dzień Wiosny

Przyszła do nas piękna wiosna

Wielką radość nam przyniosła!

Najpierw zawiał ciepły wietrzyk,

Potem z chmurki mokry deszczyk,

Zaświeciło jasne słonko,

Zatrzymało się nad łąką.

21 marca  to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie czekali na Pierwszy Dzień Wiosny z niecierpliwością, ponieważ w tradycji naszej szkoły obchodzi się ten dzień w niecodzienny sposób. Każda klasa przygotowała wiosenne stroje i dekoracje. Na korytarzu od rana było kolorowo i wesoło. Po dwóch lekcjach nauki rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Pierwszym punktem programu było przygotowanie Marzanny, które sprawiło dzieciom wiele radości. Najbardziej oczekiwaną przez dzieci atrakcją był spacer po najbliższej okolicy. Dzieci wraz z Paniami wyruszyły barwnym korowodem, trzymając w rękach Marzannę. W ten sposób uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Następnie wszystkie dzieci wesoło śpiewały wiosenne piosenki i zaprezentowały swoje barwne stroje na szkolnym pokazie mody.

Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, wytworzyło poczucie wspólnoty grupowej płynącej z integracji szkolnej, ale przede wszystkim było świetną zabawą.

Pierwszy Dzień Wiosny

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,

Przyszła do nas wiosna  z dalekiej podróży.

Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,

Witały ją także wszystkie przedszkolaki”.

We wtorek 21 marca Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny.      W tym dniu przedszkolaki ubrały się w kolorowe stroje i od rana z niecierpliwością wyczekiwały na powitanie Wiosny. Jednak, żeby mogły to zrobić, najpierw musieliśmy pożegnać zimę. Dlatego pierwszym punktem tego dnia było wspólne przygotowanie Panny Marzanny. Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem i kreatywnością. Następnie przedszkolaki wraz z paniami wyruszyły na spacer po najbliższej okolicy. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie, na czele którego niosły Marzannę, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Barwnym pochodem, śpiewając piosenki o wiośnie wróciliśmy do przedszkola. W ten sposób dzieci chciały wyrazić swoją radość z nadejścia Wiosny. W związku z tym, że w tym dniu obchodzony był również  Światowy Dzień Zespołu Downa, przedszkolaki uczciły go, solidaryzując się z osobami dotkniętymi ta chorobą. Dowodem na to było założenie kolorowych skarpetek nie do pary. Jest to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się te wyjątkowe osoby.

Czekoladowa przygoda!

W dniu 15.03.2023r. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jagodniku wybrała się wycieczkę do Pijalni Czekolady M.Pelczar w Korczynie. Zwiedzanie rozpoczęło się od słodkiego poczęstunku, bardzo ciekawej historii czekolady oraz od tego skąd pochodzi słynne na całym świecie kakao. Następnie nasi uczniowie na seansie filmowym dowiedzieli się jak z maleńkiego ziarna kakaowca  powstaje smakowita tabliczka czekolady. Po dużej dawce wiedzy wszyscy ochoczo zabrali się do robienia i dekorowania  własnoręcznych przysmaków z czekolady takich jak mini tabliczki czy lizaki. Była to nie tylko pracochłonna ale i bardzo smaczna przygoda. „Na deser” zwiedzania pijalni była również przewidziana degustacja wszelakich rodzajów czekolad, począwszy od tradycyjnej mlecznej do niespotykanej i bardzo interesującej w smaku różowej. Ta słodka wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów!

                                                                 

Dzień Kobiet u „Jagódek”

8 marca nasze przedszkolaki „Jagódki” uczestniczyły w akademii z okazji Dnia Kobiet w Niepublicznej Szkole Podstawowej. Po zaśpiewaniu piosenek i złożeniu życzeń, chłopcy tradycyjnie wręczyli wszystkim dziewczynkom i paniom róże i upominki ufundowane na tą okazję przez stowarzyszenie. Po powrocie do sali przedszkolnej dziewczynki dalej świętowały swój dzień, a na koniec otrzymały dyplomy dla Super Dziewczynek.

Jagódki w Krainie Uśmiechu

Dnia 1.03.2023, dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Jagódka” wybrały się na wycieczkę do sali zabaw Kraina Uśmiechu w Kolbuszowej. Celem naszej wycieczki było  przede wszystkim doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, orientacji przestrzennej dzieci oraz umożliwienie radosnego spędzania czasu. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji m.in.: wielopoziomowe tory przeszkód, zjeżdżalnie, trampoliny, kącik dla najmłodszych. Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy w basenie z piłeczkami oraz jazda na mini pojazdach. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z nadzieją, że będą jeszcze miały okazję odwiedzić Krainę Uśmiechu. Koszt przejazdu jak i pobyt  przedszkolaków w Sali zabaw pokryło Stowarzyszenie Wsi Jagodnik.

Dzień Dinozaura

Pod koniec lutego Jagódki obchodziły Dzień Dinozaura. Z tej okazji przedszkolaki miały zorganizowany cykl zajęć o tych prehistorycznych stworzeniach. Celem zajęć było poszerzenie wiadomości na temat dinozaurów. Dzieci dowiedziały się między innymi kiedy żyły te stworzenia, jak wyglądały oraz czym się żywiły. Zapoznały się również        z pracą paleontologa. Wykonały kilka prac plastycznych wykorzystując przy tym różne materiały. Z masy solnej wykonały własne skamieliny, w których odcisnęły ślady swoich dinozaurów. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć. Dzień Dinozaura przeniósł nas          w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

Ilona Kurek

   

Dzień Kobiet

„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki”.

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet, na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza.
Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich kobiet, zarówno dla tych starszych, jak i młodszych.
W tym roku podczas akademii klasa „0” zaśpiewała piosenkę z dedykacją dla wszystkich kobiet.
Z okazji tego święta w naszej szkole pojawiły się kwiaty, życzenia oraz drobne upominki dla małych i tych większych kobiet – wręczane przez naszych chłopców, ufundowane na tą okazję przez stowarzyszenie.