Archiwum z listopad, 2021

Andrzejki w szkole

Święty Andrzej ci ukaże,

co ci los przyniesie w darze”…

23 listopada 2021r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki.  Cała sala zapełniła się księżniczkami, wróżkami, strażakami, królami i innymi postaciami z bajek. 

Na początku dzieci poznały krótką historię obchodzenia Andrzejek. Później brały udział w magicznych wróżbach i przepowiedniach, dzięki którym mogły dowiedzieć się co je czeka w przyszłości i kim będą. Wróżby przeplatane były wesołymi pląsami i zabawami przy muzyce. Wszyscy się dobrze bawili.

received_427097125624263.jpeg

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu.

26 listopada przedszkolaki z grupy Jagódki uczestniczyły
w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, prace plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.  Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi

received_644187250094291.jpeg

Dzień Pluszowego Misia w klasie „0”

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w klasie „0” królował Pluszowy Miś. Dzieci, tradycyjnie już, przyszły ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Ten dzień rozpoczął się od przywitania wszystkich dzieci i ich misiów, następnie wszyscy bawili się przy misiowych przebojach.  Klasa „0” poznała historię misiowego święta, wspólnie odgadywa misiowe  zagadki. Były zabawy ruchowe i gimnastyka z misiami, quizy i zgadywanki. Każdy mógł sobie zrobić zdjęcie w misiowej fotobudce.  Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Mamy nadzieję, że wspomnienie tego wielkiego misiowego święta na długo pozostawi uśmiech na dziecięcych buziach.

received_437239157914463.jpeg

Wycieczka

W dniu 24.11.2021r. klasa „0” miała możliwość skorzystania z warsztatów kulinarnych w Zespole Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w  Weryni. Całe warsztaty prowadziła pani Anna Wróbel oraz Pani Anna Fitał. Panie prowadzące zapoznały dzieci z wszystkimi zasadami obowiązującymi w trakcie pracy, podały dokładne instrukcje wykonywanych czynności. Wszystkim uczestnikom pomagali uczniowie szkoły, którzy kształcą się w tym kierunku. Dzieci wykonały przepiękne ciasteczka w kształcie świnek, zdrowe przekąski oraz koktajle. Nasi uczestniczy po skończonej pracy mieli przyjemność konsumować wszystkie swoje wyroby. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie polecenia. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi oraz Paniom za zorganizowanie wspaniałych warsztatów.

received_1075102843244475.jpeg

Zabawa andrzejkowa.

„Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary”

24 listopada w Niepublicznym Przedszkolu Jagódka
w Jagodniku zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ odbyła się zabawa Andrzejkowa. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także pudełka z niespodzianką. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy muzyce.

DSC_4884.jpg

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

W ramach projektu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” 23 listopada w klasie „0” odbyło się głośne czytanie bajek. Do głośnego czytania bajek została zaproszona Pani Ewa Maciąg- bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Cmolasie.

received_673191656997937.jpeg

Dzień Zdrowego Śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.
Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy.
To najlepszy start w nowy dzień!

Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jagodniku włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.  We wtorek 9 listopada dzieci przyniosły do szkoły świeże warzywa, sery, pieczywo oraz wiele innych zdrowych produktów. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie  dzieci pod kontrolą opiekunów przygotowały wyśmienite śniadanie. Na stołach królowały zdrowe i kolorowe kanapki, które bardzo smakowały wszystkim. Wspólny posiłek dostarczył wiele radości, był również  podsumowaniem zdobytych wiadomości o zdrowym odżywianiu. 

DSC_4756.jpg

Dzień głośnego czytania w przedszkolu ,,Jagódka”

W ramach programu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury ” 17 listopada w Niepublicznym Przedszkolu ,,Jagódka ” odbyło się głośne czytanie bajek. Do głośnego czytania wybranych bajek została zaproszona Pani Małgorzata Szostak – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jagodnik ,,Nasza Wieś”.

DSC_4839.jpg

Dzień głośnego czytania w przedszkolu ,,Jagódka”.

W ramach programu ,,Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury ” 9 listopada w Niepublicznym Przedszkolu ,,Jagódka ” odbyło się głośne czytanie bajek. Do głośnego czytania wybranych bajek została zaproszona Pani Ewa Maciąg- bibliotekarz z Gminnej Biblioteki w Cmolasie.

DSC_4733.jpg

Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada 2021r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Jagodniku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.  Uczniowie klasy II i III  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. O godzinnie 12.00 uczniowie wraz z przedszkolakami odśpiewali  hymn i wyruszyli na marsz z flagami , aby jeszcze bardziej podkreślić uroczystość tego  święta. Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

DSC_4817.jpg

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w klasie „0”

Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą każdemu od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Ich celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia.

Dzieci z klasy „0” w tym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje, wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle oraz przede wszystkim świetnie się bawiły i tańczyły. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Był to dzień pełen wrażeń.

received_449061406580230.jpeg

Uroczyste przekazanie nowego placu zabaw.

Dnia 2 listopada 2021 roku w Niepublicznym Przedszkolu ,,Jagódka ” odbyło się uroczyste przekazanie do użytku placu zabaw. Po 3- miesięcznej przerwie spowodowanej remontem nawierzchni i wymianą urządzeń dzieci z wielka radością mogły wejść na plac zabaw. Do uroczystego przecięcia wstęgi zaproszeni zostali ; Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Pan Zbigniew Chmielowiec, którego reprezentowała Pani Lucyna Pik, Wójt Gminy Cmolas Pan Eugeniusz Galek ,Przewodniczący Rady Gminy Pan Ryszard Warzocha ,Sołtys wsi Jagodnik Pan Andrzej Gul, Pani Dyrektor Dorota Terlaga ora Prezes Stowarzyszenia Pani Małgorzata Szostak. Po uroczystym przecięciu wstęgi Ksiądz Krzysztof z pomocą dzieci poświęcił plac zabaw , aby mogły bezpiecznie z niego korzystać .

Bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy Cmolas Panu Eugeniuszowi Galkowi wraz z Radą Gminy Cmolas za podjęcie inicjatywy remontu placu zabaw w Jagodniku i znalezienie środków finansowych na tą inwestycję.

Zarząd Stowarzyszenia

oraz Grono Pedagogiczne Szkoły i Przedszkola w Jagodniku.

DSC_4611.jpg

Teatr w Jagodniku.

4 listopada 2021 r w Niepublicznej Szkole Podstawowe odbył się spektakl teatralny. Teatr z Chrzanowa przedstawił sztukę pt.,,Ważniak w tarapatach”. Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko oglądanie spektakli teatralnych, ale przede wszystkim zabawa w teatr i taki cel został osiągnięty , ponieważ dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w tej sztuce.

DSC_4640.jpg

Informacja.

Wycieczka do gospodarstwa wiejskiego.

Dnia 29 października dzieci grupy „Jagódki” poznały pracę rolników. Tym razem źródłem wiedzy nie były książki czy ilustracje o tematyce gospodarstwa rolniczego, tego dnia przedszkolaki mogły czerpać informacje z pierwszej ręki. W piątkowy poranek, po śniadaniu, udaliśmy się na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa rolnego Państwa Anny i Andrzeja Gul. Na miejscu czekali na nas sympatyczni gospodarze, którzy oprowadzili nas po swoim gospodarstwie. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające w wiejskiej zagrodzie oraz z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści gospodarza, o jego codziennych obowiązkach.  Gospodarze bardzo chętnie odpowiadali na wszystkie dziecięce pytania, rozwiewając tym wszelkie wątpliwości. Nie mniej emocjonujące okazało się oglądanie maszyn rolniczych ułatwiających pracę w gospodarstwie. Największe wrażenie zrobiły na przedszkolakach ogromne traktory, które mogły obejrzeć także od środka. Nikt się nie spodziewał, że tego dnia będzie miał możliwość zasiąść za kierownicą tak wielkiej maszyny. Dopełnieniem tej niezwykłej wizyty był słodki poczęstunek przygotowany przez Państwa Gulów

Raz jeszcze, gorąco dziękujemy za miłe przyjęcie i poświęcony czas. Była to dla nas niezwykła lekcja o życiu zwierząt i ludzi w gospodarstwie wiejskim. Dziękujemy!

DSC_4493.jpg